(Aktualne.cz) Novela stavebního zákona byla jedním z témat, které v minulém funkčním období nejvíce rozdělovalo sněmovnu. A nyní vyvolává bouřlivé diskuse mezi poslanci znovu. Vládě Petra Fialy (ODS) se podařilo po debatě prosadit do třetího čtení odklad klíčových pasáží novely a plánuje její důkladné změny. Týkají se vzniku stavebního "superúřadu", digitalizace i povolení od orgánů životního prostředí.

Letošní ročník ankety Zákon roku s převahou vyhrála novela stavebního zákona předchozí vlády Andreje Babiše. Organizátoři chválili, že po letech poslanci konečně schválili zákon, který zavede jednotnou soustavu státních stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem, zajistí digitalizaci a zrychlí stavební řízení, které patří v Česku k nejpomalejším a nejsložitějším na světě.

Už nyní je ale jasné, že ze "zákona roku" po úpravě současnou vládou zbyde jen část. Vládní poslanci v pátek i přes nesouhlas opozice poslali do třetího čtení roční odklad zprovoznění Nejvyššího stavebního úřadu i krajských stavebních úřadů, pod které měly přejít dosavadní stavební úřady obcí a měst, a za dva týdny jej pravděpodobně schválí.

Celý článek si můžete na zpravy.aktualne.cz a rozcestník na další články z projektu Měníme klima v legislativě naleznete zde.

 

 


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.