Větší zima na úřadech i méně světla v ulicích čekají obyvatele českých měst a obcí. Právě k takovým úsporám mohou nejsnáze sáhnout nová vedení radnic po blížících se komunálních volbách ve snaze provést města energetickou krizí. Měla by však nejen spořit, ale zamyslet se i nad tím, jak se stát co nejvíce soběstačnými, radí experti. Aktuálně.cz přináší čtvrtý díl volebního speciálu.

Pro turisty to byl nevídaný pohled. Jindy perfektně nasvícené Národní divadlo, budova Rudolfina a další více než stovka pražských památek se první červnovou noc schovaly do tmy. Světla zhasla už hodinu před půlnocí, radnice tak reaguje na prudké zdražení elektřiny. Ta spolu s cenou tepla rychle stoupá od únorové ruské invaze na Ukrajinu. Nejistotu zesiluje hrozba odpojení měst od plynu, který převážně pochází právě z Ruska.

Díky časnějšímu zhasnutí památek ušetří Praha 1,6 milionu korun ročně. V 93miliardovém rozpočtu může tato částka vypadat malá, znamená však jen jedno z mnoha úsporných opatření, která města v posledních měsících zavádějí. Právě energetika je nečekaně naléhavou výzvou pro obce všech velikostí.

Celý článek na zpravy.aktualne.cz a rozcestník na další články z projektu Měníme klima v legislativě naleznete zde.

 

 


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.