(Aktualne.cz) Horké dny v městech budoucnosti by měly být podle expertů pro obyvatele o poznání příjemnější než v současných zástavbách. Nabídnou více stínů pod stromy, procházku kolem vodního kanálu a také větší chládek uvnitř. Čtvrti, které se nyní v Česku staví, ale mají k ideálu daleko. "Opatření se sice do mnoha projektů zahrnují už dnes, ale je to jen dobrovolné," říká ekoložka Petra Kolínská.

Česká města nejsou na stále úmornější vedra příliš stavěná. V létě se mění v rozpálené kotle, v nichž se nehne horký vzduch, teplo sálá z množství zpevněných ploch dlouho do noci, zeleně není tolik, aby dokázala prostředí na ulici ochladit, a když už je stromů dost, mnohdy jde o druhy, které nejsou vůči přicházejícímu "středomořskému" klima odolné.

A bude hůř. Podle vědců nevyhnutelně. Z porovnání průměrné roční teploty vzduchu za tři desetiletí v období let 1961 až 1990 a 1991 až 2020 vyplývá, že na stanici v pražském Klementinu vzrostla průměrná roční teplota vzduchu o více než jeden stupeň Celsia. Z pohledu životního prostředí nejde vůbec o malé číslo. Naopak.

Celý článek na zpravy.aktualne.cz a rozcestník na další články z projektu Měníme klima v legislativě naleznete zde.

 

 


Donation heart3x

 

Ochrana osobních údajů je pro nás prioritou. Přečtěte si více o tom, jaké zásady dodržujeme.